Čo potrebujete vedieť o tretej vlne

Ako je to vlastne s tou treťou vlnou? Z médií nie je stále úplne jasné, či už začala alebo ju máme stále vyčkávať. V každom prípade, keď sa pozrieme na grafy denného nárastu potvrdených prípadov, zdá sa, že už je to tu. A podľa niektorých odborníkov bude táto tretia vlna zatiaľ tou najhoršou. Ako sa na ňu pripraviť a zvládnuť ju so zachovaním fyzického i psychického zdravia? 

Návrh bez názvu (27)

Očkovanie – svetlo na konci tunela

Oproti predchádzajúcim dvom vlnám môžeme vidieť isté svetlo na konci tunela v podobe očkovania. Podľa národnej stratégie očkovania, ktorá bola vládou schválená 16.12.2020, očkovanie bude prebiehať minimálne do konca roku 2021 a pokračovať začiatkom ďalšieho roku podľa aktuálnych dodávok vakcín.  Pre návrat k normálnemu životu by podľa epidemiológov mohla stačiť preočkovanosť 60-70% dospelej populácie, ktorú by sme mohli podľa optimistických očakávaní ministerstva zdravotníctva dosiahnuť koncom leta. Otázkou ale zostáva, či sa vôbec také veľké percento obyvateľstva dobrovoľne zaočkovať nechá. 

V súčasnej dobe prebieha očkovanie prvými dávkami, ktoré do SR dorazili 26.12.2020. V tejto chvíli je prioritou naočkovať zdravotnícky personál a najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Podľa predbežných odhadov bude v marci možná registrácia na očkovanie i pre verejnosť. Jednotlivé fázy očkovania sa spúšťajú otvorením prihlasovania pre príslušné skupiny obyvateľov. Ak patríte do jednotlivých fáz, môžete požiadať o očkovanie. Za zmienku určite stojí i to, že žiadna z vakcín zatiaľ nie je schválená pre použitie pre osoby mladšie ako 16 rokov, deti sa teda v dohľadnej dobe očkovať nebudú. 

Noste rúška, má to naozaj zmysel

I keď sa v súčasnej dobe všetci upíname k vyššie spomenutému očkovaniu, bude to ešte chvíľu trvať. Zatiaľ je teda stále najistejšou formou ochrany rúško či respirátor. Našťastie si môžete vybrať z nepreberného množstva ochranných pomôcok. Najdostupnejšou ochranou sú klasické jednorázové chirurgické rúška - radšej ale siahnite po tých kvalitných a certifikovaných. Výborne hodnotené sú dlhodobo napríklad české  rúška Mesaverde, navyše ich kúpite i v detskej veľkosti (a atraktívnom maskáčovom designe).

Pre náročnejších sú tu potom nanorúška a respirátory. Ich cena je síce vyššia, avšak poskytujú svojmu nositeľovi i jeho okoliu takmer 100% ochranu pred vírusmi a baktériami. Naviac ich môžete sterilizovať pomocou ultrafialového žiarenia a vďaka tomu ich môžete použiť opakovane (k sterilizácii rúšok a respirátorov je ideálny sterilizačný box alebo UV-C lampa). Znovu sa vyplatí radšej siahnuť po overených slovenských a českých výrobkoch ako po lacných napodobeninách z Ázie. Spoľahnúť sa môžete napríklad na nanorúška značiek  Spurtex a Cubo.

A nielen športovci rozhodne ocenia textilné nákrčníky Respilon, ktoré vďaka nanovláknovej membráne rúško ľahko zastúpia. Vybrať si môžete z niekoľkých farebných prevedení a k dispozícii sú i veľkosti pre deti. 

Čistota pol zdravia

Áno, ruky, presne tak. Ani tohto protivného doporučenia sa ešte nejaký ten piatok nezbavíme. Našimi rukami skrátka za deň prejde všeličo a opatrnosti nikdy nie je dosť, doprajte svojim rukám teda pravidelnú starostlivosť vo forme dôkladného drhnutia mydlom a občasnej sprchy dezinfekciou.  

Prevencia je lepšia ako karanténa  

Nielen vo firmách sa stále častejšie siaha po preventívnej dezinfekcii priestorov. Za posledných desať mesiacov väčšina z nás na vlastnej koži zistila, že je oveľa príjemnejšie storkát dezinfikovať preventívne ako raz musieť zavrieť všetkých zamestnancov alebo klientov na dva týždne do karantény.  

K dôkladnej preventívnej dezinfekcii vedie niekoľko ciest, od manuálneho použitia dezinfekčného gélu cez využitie UV-C žiarenia až po profesionálny zásah ozónom.   

Manuálna dezinfekcia je jednorázovo dostupnejšia, avšak pri pravidelnom používaní je časovo náročná, dá sa teda doporučiť skôr do domácností a priestorov s menšou koncentráciou osôb. 

UV-C lampy dezinfikují oproti tomu priestor i vzduch celkom bez práce, len je potrebné pred ich zapnutím z miestnosti odstrániť všetky živé organizmy (ľudia, zvieratá, kvety). Značnou výhodou je, že na ich obsluhu nepotrebujete profesionálneho technika, stačí vám diaľkové ovládanie. A rovnako dobrú službu odvedú aj  prenosné germicídne lampy, ktoré naopak dezinfikujú lokálne všetko, na čo s nimi posvietite - kľučky, umývadlové batérie, dávkovače mydla... teda stačí posvietiť a za pár sekúnd je vydezinfikované. Absolútnym hitom posledných dní sú potom UV čističky vzduchu, ktoré na čistenie využívajú ultrafialové žiarenia, to pôsobí nepriamo vo vnútri čističky a vďaka tomu môže byť čistička zapnutá i v prítomnosti osôb. 

Ozónové čistenie alebo ozonifikácia je profesionálna služba určená do ľubovoľne veľkých priestorov. Jej využitie sa doporučuje najmä v prípadoch, keď sa v priestore už potvrdila nákaza a vy potrebujete mať 100% istotu, že sú priestory bezpečné. Technik dorazí na miesto a najneskôr za 4 hodiny je možné zasiahnuté priestory bezpečne využívať.

 

 

Bojujte proti vírusu i zvnútra

V rámci zachovania fyzického a psychického zdravia je vhodné dbať i na dostatočný prísun vitamínov a minerálov (to platí vždy, ale v čase epidémie dvojnásobne). Odborníci na podporu imunity doporučujú v týchto dňoch najmä vyššie dávky vitamínu C, ideálne v dávkach 500–1000 mg/den (vyššie dávky už telo nedokáže efektívne využiť, naopak môže začať vykazovať známky predávkovania). Ďalej dopĺňať vitamín D - ten je vždy najlepšie doplniť priamo zo slnečného žiarenia, ale ak sa na slnko len tak nedostanete, siahnite po výživovom doplnku. Rovnako tak je vhodné zvýšiť denný prísun  zinku a selénu.

Doporučenie na záver

Myslite na to svetlo na konci tunela – aj keď bude preočkovanie dostatočného percenta populácie ešte nejaký ten piatok trvať, to svetlo tam už je :)