Ako zvládnuť koronavírus vo vašej firme

Bežnou súčasťou života firiem sa tento rok stali preventívne opatrenia proti ochoreniu Covid-19. Kladie sa zvýšený dôraz na hygienu a dezinfekciu, nosenie rúšok, rozostupy, prácu z domova.  Čo ale robiť, keď ani tieto opatrenia nezaberú a koronavírus sa vo firme objaví? Máme pre vás prehľadné zhrnutie, ako postupovať v prípade nákazy na pracovisku.  

Covid_ve_firme

Nakazený na pracovisku - čo teraz?  

Prevencia na pracovisku, i keď sebelepšia, niekedy nestačí. Cez všetky protikoronavírusové opatrenia bohužiaľ pribúda firiem, kde sa koronavírus objavil, často i niekoľkokrát. Pritom už jeden nakazený môže znamenať povinnosť karantény pre niekoľko desiatok ľudí a tým pádom ohrozenie prevádzky schopnosti celej firmy.

A ako postupovať prakticky? V prípade, že niektorí zo zamestnancov má podozrenie na ochorenie Covid-19, mal by telefonicky oznámiť túto informáciu zamestnávateľovi a ďalej postupovať podľa pokynov lekára a miestne príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. V prípade nariadenej karantény má zamestnanec povinnosť informovať zamestnávateľa. Rovnako tak firma obdrží inštrukcie, ako ďalej postupovať, od príslušného RÚVZ.

Ako vydezinfikovať firemné priestory zasiahnuté koronavírusom? 

Pre vedenie spoločnosti pri potvrdení koronavírusu v jej pristoroch nastáva zapeklitá otázka: ako na efektívnu a hlavne rýchlu dezinfekciu priestorov, kde je reálne riziko nákazy koronavírusom?  Dôkladné upratanie a čistenie účinnými čistiacimi a dezinfekčnými prostriedkami sú v tomto prípade samozrejmosťou.  Zamerajte sa zvlášť na tie povrchy a predmety, ktorých sa zamestnanci často dotýkajú, ako sú podlahy, kľučky, vypínače, tlačidlá, zvončeky, madlá, stoly, stoličky, kancelárska technika, wc a umyvadlá. 

Nespoliehajte sa ale len na štandardnú chemickú dezinfekciu,  ktorá sa aplikuje mechanickým utieraním povrchov a predmetov. Tá síce vydezifikuje povrchy, ale vzduch v miestnosti nevyrieši. Naviac pri nej nemáte istotu, že boli vydezinfikované všetky rizikové plochy. Preto doporučujeme ozónové čistenie priestorov, ktoré pri správnej aplikácií zlikviduje takmer 100% škodlivých mikroorganizmov vrátane koronavírusu. Budete mať istotu, že dezinfekciou prešli i miesta, na ktoré sa nedostalo čistením chemickou dezinfekciou, alebo kde sa čistiaci prostriedok skrátka nedostane - ako napr. omietky stien.  

Ozónová dezinfekcia funguje na princípe vyplnenia čisteného priestoru dostatočnou koncentráciou ozónu, ktorý sa postará o účinnú likvidáciu všetkých vírusov, baktérií, roztočov a ďalších nežiadúcich látok. Ozón má naviac schopnosť eliminovať chemické i biologické pachy.  

Proces dezinfekcie prebieha pomocou generátorov ozónu, v ktorých pomocou vysokonapäťových výbojov dochádza k premene kyslíka (O2) na ozón (O3), ktorý je silným oxidačným činidlom – dokonca 3000x silnejším ako chlór. Vypúšťaný ozón oxiduje škodlivé mikroorganizmy a pachy, čím dochádza k ich rozpadu. 

Spomeňme ešte, že ozón je jedovatá látka. Celý dezinfekčný proces preto prebieha  bez prítomnosti ľudí a zvierat, je nutné odstrániť tiež všetky rastliny a cenné predmety. Po ukončení ozonifikácie sa do miestnosti cca 60 minút nesmie vstupovať, aby sa jedovatý ozón medzitým rozložil na nezávadný kyslík. Následne je potrebné ešte dôkladne vyvetrať. Výsledok ale stojí za to: získate tak istotu vydezinfikovaného a sterilného priestoru.  

UVC žiarenie pomôže vytvoriť bezpečné prostredie bez vírusov a baktérií  

Koronavírusová kríza so sebou priniesla nové trendy v dezinfekcii priestorov. Jedným z nich je bezpochybne UVC žiarenie, ktoré sa stalo bežne využívanou dezinfekčnou technológiou nielen v domácnostiach, ale tiež vo firmách alebo zdravotníckych a verejných inštitúciách. Jedná sa o rýchle a efektívne riešenie dezinfekcie, zároveň cenovo veľmi prijateľné.  

Možno ste už počuli o tzv. germicídnych UV-C lampách, ktoré pri správnom použití kvalitných prístrojov dokážu zlikvidovať až 99,9 % vírusov, baktérií a alergénov. Tieto dezinfekčné lampy pracujú na princípe vyžarovania UV žiarenia typu C vlnovej dĺžky 253,7 nm, ktoré ničí DNA štruktúru škodlivých mikroorganizmov, čím ich zlikvidujú. Veľkou výhodou je, že sa celý proces zaobíde bez chemických prostriedkov, takže sa jedná o ekologickú formu dezinfekcie. UV-C lampa tiež okrem základnej manipulácie pri uvedení do prevádzky nevyžaduje obsluhu a vykoná všetko sama. Ušetrí sa tým čas strávený mechanickým dezinfikovaním povrchov a predmetov. 

Pár príkladov využitia germicídnych lámp za všetky: i napriek home officu a online meetigom je niekedy nutné realizovať osobné schôdzky v kancelárii. UV-C lampy pomôžu zaistiť rýchlu dezinfekciu zasadacích miestností. Po skončení meetingu stačí prístroj zapojiť do elektrickej zásuvky, nastaviť dĺžku programu a miestnosť opustiť. UVC žiarenie je totiž pri dlhšom pobyte v miestnosti pre človeka zdraviu škodlivé. Celý proces trvá 15 - 60 minút v náväznosti na veľkosti priestoru. Po vypnutí lampy sa krátko vyvetrá a je vydezinfikované. Podobne je možné dezinfekčnú lampu využiť na ďalších miestach, kde dochádza k veľkej fluktuácii ľudí - na recepcii, v šatniach, na toaletách a pod. 

Alternatívou ku germicídnej stojatej lampe môže byť  germicidní stojací lampě může byť ručná germicídna lampa slúžiaca k rýchlej dezinfekcii predmetov. Zvolený predmet stačí nasvietiť na 10 sekúnd zo vzdialenosti päť centimetrov a nasvietený povrch je okamžite vydezinfikovaný. 

Ďalším praktickým pomocníkom sú UV-C boxy. Tieto malé krabičky dokážu do piatich minút vydezinfikovať malé predmety, ktoré často používame a je u nich veľké riziko prítomnosti choroboplodných mikroorganizmov - napr. mobilný telefón, kľúče, okuliare, písacie potreby a pod. Túto možnosť rýchlej dezinfekcie zamestnanci na pracovisku určite ocenia.  

Prevencia na prvom mieste  

Opakovanie je matka múdrosti. Poďme si krátko zhrnúť preventívne opatrenia v súvislosti s koronavírusom, ktoré pomáhajú na pracovisku minimalizovať riziko nákazy. Investíciou do prevencie si totiž ušetríce budúce komplikácie v prevádzke obmedzenej prísnou karanténou i ďalšie nadväzujúce problémy.  

Stále platí, že najdôležitejšie preventívne opatrenie vystihuje známe pravidlo 3R - rúška, ruky rozostupy vo vzdialenosti 1,5 - 2 metre. 

Ochranné prostriedky dýchacích ciest – rúška, respirátory – sa stali bežnou súčasťou našich životov v súkromí i v práci. Vzhľadom k tomu, koľko času v nich trávime a akú zasadnú rolu pre zabránenie šírenia nákazy majú, nepodceňujte ich výber. Na trhu je veľké množstvo nekvalitných rúšok, venujte preto pozornosť ich pôvodu a certifikáciám. Na celodenné nosenie napr. i do výrobných prevádzok a nadštandardnú ochranu doporučujeme certifikované nanorúška libereckého výrobcu Cubo. Zachytia 99,9 % vírusov a baktérií a naviac sú priedušné. Podobne zamestnancov ochránia tiež respirátory FFP2 alebo FFP3. Pri nich je výhoda, že v oblasti nosa tesne priliehajú, teda nedochádza k prípadnému vniknutiu infikovaného vzduchu do priestoru pod respirátorom.  

Nie je od veci zaujímať sa o ochrane zamestnancov tiež mimo pracovnú dobu - z vonku pracovného prostredia totiž často prichádza nákaza. Investujte do prevencie a vybavte zamestnancov a príp. i ich rodiny potrebnými ochrannými pomôckami.  

Na pracovisku dbajte na používanie dezinfekčných prostriedkov. Zásadné je časté umývanie rúk a dostatok dezinfekcie. Dajte k umývadlám mydlá s vírucídnym účinkom a jednorázové papierové utierky. Poskytovanie dezinfekcie vo firemných priestoroch je nutnosť - postavte ju preto do "cesty", aby ju zamestnanci a zákazníci čo najviac používali. Tam, kde je to možné, zaveďte meranie teploty zamestnancov  bezkontaktným teplomerom. Zaistite častejšie upratovanie všetkých priestorov dezinfekčnými prostriedkami na povrchy. Nezabúdajte dôsledne dezinfikovať tiež zázemie pre zamestnancov a často používané predmety, kľučky, pulty a pod. 

Zamestnancov, ktorým hrozí reálne riziko, že môžu prísť do kontaktu s infikovanými predmetmi alebo plochami, vybavte jednorázovými rukavicami. Od veci nie sú ani dezinfekčné gély, zvlášť pre prípady, kde nie je bezprostredná možnosť umytia rúk pod tečúcou vodou. Dezinfekčné obrúsky sa hodia tiež na utieranie rizikových predmetov, klávesníc, mobilov atd.  

Posielate zamestnancov na služobnú cestu? Alebo pracujú v rizikových prostrediach a chcete, aby mali ochranné pomôcky vždy po ruke? Riešením môže byť ochranný balíček 3v1, ktorý obsahuje nanorúško, pár nitrilových rukavíc a antibakteriálny obrúsok na utretie rúk. Mať potrebnú ochranu pred možnou nákazou i nepredvídaných situáciách sa vždy oplatí. 

Ak poptrebujete viac informácií alebo poradenstvo v súvislosti s protikoronavírusovými opatreniami na pracovisku, neváhajte sa na nás obrátiť.