Rúška nasadiť, vraciame sa do školy

Ťažko povedať, či sa viac tešia deti, alebo rodičia. V každom prípade sa zdá, že ak nepríde nejaká nečakaná rana, od pondelka 12. apríla sa časť detí vráti do škôl a škôlok. 

ZpatkyDoSkoly_2

Od tohto dátumu sa plošne otvára prvý stupeň základných škôl a materské školy pre deti všetkých rodičov. Spolu s nimi sú naďalej otvorené špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia. Umožnené je tiež vzdelávanie žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu, v malých skupinách 5 žiakov a jedného pedagóga.

Čo sa týka žiakov druhého stupňa, tam sa zatiaľ naďalej počíta s diaľkovou formou výuky. 

Ako je to s testovaním

Aj naďalej podľa platných predpisov platí podmienka pretestovania. Pri materských školách a prvom stupni základných škôl sa jedná o testovanie zamestnancov a aspoň jedného zákonného zástupcu žiaka, ktorý s ním žije v spoločnej domácnosti. Žiaci prvého stupňa základnej školy sa netestujú. Testuje sa tiež žiak, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie. Ak ide o plnoletého žiaka, tak sa testuje len on, bez povinnosti testovania rodiča. 

Platnosť testov zamestnancov, zákonných zástupcov i žiakov, u ktorých je vyžadovaný je 7 kalendárnych dní podľa aktuálnych pravidiel Covid Automatu. S frekvenciou 7 dní zriaďovateľ resp. riaditeľ školy zabezpečuje vykonávanie antigénových príp. kloktacích testov alebo ak nemá zriadenú MOM, vyžaduje testy od zamestnancov, zákonných zástupcov detí alebo aj samotných žiakov.

Ďalšou novinkou je, že sa automaticky spúšťa Covid školský semafor. Ak sa v triede alebo v škole vyskytne pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa. 

Zabaliť peračník, rúško, desiatu... 

Testovanie je len prvý krok, ako sa na výuku dostať. Ďalším je povinnosť nosiť rúško po dobu celého vyučovania. Aké vybrať, aby jeho nosenie bolo pre deti čo najmenej nepríjemné a zároveň ho maximálne chránilo? 

V hlavnej role bude veľkosť. Pretože čím menšie dieťa, tým menší výber ochranných pomôcok, ktoré mu správne sadnú. Overenou stávkou na istotu sú napríklad trojvrstvové detské rúška RespiLAB, ktoré obstaráte v atraktívnom maskáčovom designe i v nežnej ružovej variante 

Ak chcete pre svoje deti kvalitnejšiu ochranu, prezradíme vám malý trik. Môžete siahnuť po nanorúškach, ktoré zopnete za hlavou držiakom na rúškaNanorúško vďaka tomu krásne prilnie i k malej tváričke, a naviac je tento spôsob nosenia (kedy gumičky neťahajú za uši) dlhodobo pohodlnejší. Nakoniec, tento trik je možné využiť i pri  jednorázových rúškach, pokiaľ ich vaše deti preferujú napríklad pre ich priedušnosť. Rovnako tak je možné využiť aj antivírusové nákrčníky, ktoré sú oproti jednorázovým rúškam rozhodne ekologickejšie riešenie

Zároveň nezabudnite do aktovky pribaliť náhradné rúška. Doba ich použiteľnosti sa líši výrobca od výrobcu, u obyčajného rúška to bude okolo štyroch hodín, niektoré nanorúška vydržia až 12 hodín. Je ale potrebné počítať s tým, že deti si v priebehu dňa rúško častejšie zašpinia a po celodennom vyučovaní môže niesť stopy všetkých chodov desiatej i obeda, radšej teda počítajte s nejakou naviac :)  

Kam s ním? 

Nečakané problémy vám môže spôsobiť ukladanie rúšok.  Tie čisté je potrebné hygienicky zabaliť tak, aby čisté zostali, špinavé zase uložiť tak, aby nekontaminovali okolie.  S tým druhým si pri jednorázových rúškach nemusíte lámať hlavu, v školách by mal byť špeciálny koš na použité rúška. Pokiaľ zvolíte napríklad antivírusový nákrčník, vybavte deti uzaváracím sáčkom alebo púzdrom, ktoré bude možné dezinfikovať (alebo použiť jednorázovo) a do ktorého budú vedieť špinavý nákrčník bezpečne zavrieť.

Zasa tie ruky... 

Keď boli deti dlhšiu dobu doma, mohli na to trošku zabudnúť. Dôkladné umývanie rúk a používanie dezinfekčných gelov je po rúškach druhou najúčinnejšou prevenciou šírenia nákazy.  Pokiaľ nemáte dôveru k dezinfekčným prostriedkom používaným v škole, vybavte dieťa malým osobným balením vlastnej  šetrnej dezinfekcie. A pokiaľ má citlivú pokožku, nezabudnite na  krém na ruky, ktoré častým umývaním môžu trpieť. 

Silná imunita a dobrá nálada 

Dôležitým preventívnym opatrením je posilňovanie imunity.  Okrem častého pohybu na čerstvom vzduchu sa odborníci tiež dlhodobo zhodujú na užívaní vitamínov C a D, zinku a selénu. A rovnakú pozornosť si zaslúži i detská psychika. Pre deti (a nielen pro ne) to bol veľmi náročný rok a môže sa stať, že návrat do školských lavíc pre ne nebude tak ľahký, ako by sa očakávalo. Či už sa to prejaví problémami s ranným vystrojením, alebo nečakaným zhoršením známok, dajte im čas. Oni to zvládnu :)