Rýchla a účinná dezinfekcia vašej prevádzky? Skúste germicídnu UV-C lampu!

Tento rok je pre nás všetkých vďaka pandémii koronavírusu absolútne špecifický. Ochrana zdravia a prevencia sa stali témou číslo jedna. Pre firmy a verejnoprávne subjekty je viac ako kedykoľvek predtým prioritou zaistiť hygienicky nezávadné prostredie pre svojich zamestnancov i zákazníkov. Ako ale účinne a rýchle všetko dezinfikovať? Navyše v podmienkach bežnej prevádzky? Riešením môžu byť germicídne UV-C lampy, ktoré pri správnom používaní zničia 99,9% všetkých vírusov, vrátane koronavírusu a baktérií.  

foto3_uvc_lampa

UV-C žiarenie je efektívny spôsob ničenia mikroorganizmov 

Možno ste sa už s používaním ultrafialového žiarenia stretli.  Je to štandardná technológia v zdravotníctve alebo potravinárskom priemysle - teda v oblastiach, kde je potrebné udržiavať sterilné prostredie. Nástup koronavírusovej pandémie urýchlil rozšírenie tejto technológie do mnohých iných odvetví a urobil ju cenovo dostupnou. 

Germicídne UV-C lampy sa stávajú čím ďalej bežnejším prostriedkom pre rýchlu dezinfekciu vnútorných priestorov. K dezinfekcii dochádza pomocou ultrafialového žiarenia typu C, tzv. UV-C žiarenie vo vlnovej dĺžke  253,7 nm. Sila tohto žiarenia je taká, že ničí bunečné štruktúry všetkých vírusov, baktérií, plesní a roztočov. Ale pozor: UV-C žiarenie v tejto intenzite škodí aj ľuďom a zvieratám. Preto keď germicídna UV-C lampa pracuje, nesmie sa do miestnosti vstupovať. 

Vedľa germicídnych lámp fungujúcich čisto na báze ultrafialového žiarenia je možné obstarať si tiež  UV-C lampu so zabudovaným ozonizérom. Tu je dezinfekčný účinok UV-C žiarenia naviac podporený pôsobením ozónu. Ten je známy svojimi oxidačnými a sterilizačnými účinkami. Ozón má naviac schopnosť eliminovať zápachy v miestnosti a môže tak pomôcť s rôznymi biologickými a chemickými pachmi.  

Germicídne UV-C lampy zničia 99,9% všetkých vírusov a baktérií na povrchoch i vo vzduchu 

Dezinfekcia pomocou UV-C lámp na rozdiel od pri upratovaní bežne používanej chemickej dezinfekcie nedezinfikuje len povrchy plôch a predmetov, ale i to, čo sa nachádza medzi nimi - teda vzduch, kde se v podobe kvapôčiek a aerosolí často nachádzajú zdraviu škodlivé mikroorganizmy.  Ďalšie výhody sú: 

  • UV-C lampy predstavujú ekonomické riešenie – jednorázová investícia sa čoskoro vrátí vďaka mnohopočetnému používaniu. Svetelná trubica jednej UV-C lampy má životnosť až 8 000 hodín. 
  • Dezinfekcia pomocou UVC lámp je rýchla – v náväznosti na veľkosti miestnosti dezinfekčný proces trvá 15 až 60 minút. 
  • Germicídne lampy sa jednoducho ovládajú – ich obsluha je pri dodržiavaní návodu na použitie jednoduchá. Nie je potrebný vyškolený technik ani špeciálne vybavenie. Stačí zapojiť kábel do elektrickej zásuvky, nastaviť dĺžku dezinfekcie a opustiť miestnosť. 
  • Dezinfekcia UV-C žiarením je ekologická – pri procese dezinfekcie sa nepoužívajú chemické látky a nevzniká žiadny odpadový produkt. 

 

Germicídne UV-C lampy majú všestranné uplatnenie v mnohých oblastiach 

Germicídne UV-C lampy dobre poslúžia všade tam, kde je nutné na pravidelnej báze preventívne dezinfikovať vnútorné priestory. Hodí sa popri domácnosti do rôznych typov komerčných a verejných  zariadení s veľkou fluktuáciou ľudí. 

Uveďme niekoľko príkladov:  

  • Prevádzkujete fitness centrum? Germicídna lampa vydezinfikuje nielen vzduch v miestnosti, ale i predmety ako športové náčinie, posilňovacie stroje a pod. UV-C lampu môžete použiť i medzi lekciami - stačí ju na 15 minút zapnúť, vyvetrať a máte vydezinfikované. 
  • Ste majiteľ/ka obchodu s oblečením? Germicídna lampa vydezinfikuje celý priestor vrátane tovaru, ktorý si zákazníci skúšali. Kúsky oblečenia stačí priblížiť po dobu dezinfekcie do blízkosti prístroja. 
  • Máte lekársku alebo stomatologickú ordináciu?  UV-C lampa vám pomôže s pravidelnou dezinfekciou ordinácie a čakárne - zapnete lampu pred, alebo po ordinačnej dobe. Prístroj má časovač a následne sa sám vypne.  

 

Tieto výhody využívania germicídnych UV-C lámp platia i pre ďalšie typy komerčných či verejných priestorov, ako sú kancelárske budovy, recepcie hotelov a hotelové izby, reštaurácie a bary, wellness centrá, kadernícke a kozmetické salóny, maskérne, kostymérne, ale tiež školské učebne a jedálne, škôlky, priestory úradov atd.