Bez vírusov i bez starostí? Riešenie ponúka ultrafialové žiarenie, vpustite si ho do domácnosti i do kabelky

Už od marca minulého roku sa na každom kroku stretávame s enormnými nárokmi hygienu. Voľný nádych bez rúška si mimo bezpečia domova už takmer ani nevieme predstaviť, z rúk nám od neustáleho dezinfikovania takmer zlieza koža a naše domovy i pracoviská sú cítiť dezinfekčnými prostriedkami skoro ako operačné sály v nemocniciach. Od rúšok a dezinfekcie rúk vám zatiaľ nepomôžeme, ale čo sa týka neustálej dezinfekcie predmetov i povrchov v interiéroch, poznáme jednoduché a dostupné riešenie. 

lifestyleUVC lampa + box + pistole  1364 x 1024 2

Buď svetlo! To ultrafialové

Dezinfekčné účinky ultrafialového žiarenia typu UV-C už dávno nie sú žiadnym tajomstvom. Jedná sa o najtvrdšie z niekoľkých žiarení, jeho vlnová dĺžka nepresahuje 280 nanometrov a ktoré dokáže hravo zlikvidovať 99,9 % vírusov, baktérií, roztočov i plesní. Ultrafialový lúč totiž preniká cez bunečnú membránu mikroorganizmov, a tým trvale poškodzuje ich DNA. UV-C žiarenie je bežným pomocníkom napríklad pri dezinfekcii vody, vzduchu alebo pri sterilizácii lekárskych nástrojov. A nie je preto divu, že dnes, kedy pandémia koronavírusu znepríjemňuje život ľuďom snáď vo všetkých kútoch sveta, UV-C žiarenie žne obrovský úspech a našlo si cestu i do našich domácností, prevádzok i kabeliek. 

Ekonomicky i ekologicky (a tiež bez práce)

Pretože se prístroje vyžarujúce ultrafialové žiarenie tešia obrovskej popularite po celom svete,  dávno už se nejedná o nedostupné luxusné hračky. Naopak, kvalitnú UV-C lampu si dnes obstaráte za pár tisíc, UV-C box dokonca za pár stoviek, pritom oba prístroje vám môžu poslúžiť roky.

Naviac celý proces dezinfekcie prebieha veľmi rýchle (od 10 sekúnd do 90 minút, podľa typu prístroja a veľkosti dezinfikovanej plochy) a bez použitia dezinfekčných prostriedkov alebo vzniku dodatočných odpadových produktov. To všetko na základe stlačenia jednoho tlačidla.  Konečne môžete poslať utierku a dezinfekciu na zaslúženú dovolenku.  

UV-C lampa – spoľahlivý parťák pre celú domácnosť i firmu 

Germicídne UV-C lampy sa stali v posledných mesiacoch úplnym hitom. Ponúkajú univerzálne využitie (domácnosti, kancelárie, ordinácie, školy, obchody…) a všetky výhody profesionálnej dezinfekcie interiérov, len s dvomi zásadními vylepšeniami:

1) Jednoduchosť. K ich obsluhe nepotrebujete profíka, zvládnete to hravo sami.

2) Cena. UV-C lampa vás bude jednorázovo stáť podobné peniaze ako jedna profesionálna dezinfekcia vašeho domova alebo kancelárií, avšak lampa vám potom priestor vydezinfikuje ešte mnohokrát (životnosť svetelnej trubice je 8 000 hodín, naviac je vymeniteľná).

UV-C lampa si bežne poradí s miestnosťou veľkosti 60 ma na väčší priestor môžete požiť viacej lámp. Môžete si podľa veľkosti dezinfikovaného priestoru zvoliť program na 15, 30 nebo 60 minút. Lampu pohodlne zapnete priloženým diaľkovým ovládaním, ktoré má dosah 30 metrov a funguje aj cez stenu.  

Lampa štandardne dezinfikuje všade tam, kam dopadá UV-C žiarenie. Pokiaľ by ste chceli dezinfekčné účinky podporiť, môžete siahnuť po lampe s ozónizérom. Tá disponuje svetelnou trubicou pracujúcou na nižšej vlnovej dĺžke, vďaka čomu pri jej žiarení vzniká ozón. Ten se potom v miestnosti dostane i tam, kam UV-C lúče nedopadajú (pod nábytok, do špár…). Táto lampa má navyše i program na 90 minút, v priebehu ktorého spoľahlivo vydezinfikuje priestor s plochou až 80 m2. Na druhú stranu, zatiaľ čo po použití bežnej UV-C lampy stačí v miestnosti vyvetrať 15 minút, po použití tej s ozónizérom je potrebné hodinu počkať, kým do miestnosti môžete vstúpiť, a až potom 15 minút vetrať. Je teda účinnejšia, ale jej používanie je časovo i organizačne o trochu náročnejšie.

UV-C box – dezinfikuje drobnosti do 5 minút a môžete ho mať stále pri sebe 

Geniálna malá krabička, ktorá sa vojde do kabelky.  Najviac vírusov a baktérií si totiž odovzdávame práve na drobných predmetoch dennej potreby, ktoré často idú takpovediac z ruky do ruky. Patria sem kľúče, mobilné telefóny, bankovky, mince, ovládače od brány a pod. Vďaka UV-C boxu sú tieto drobnosti do 5 minút perfektne sterilizované a pripravené k ďalšiemu použitiu. Úplne rovnako je možné v UV-C boxe sterilizovať nanorúška, u ktorých výrobcovia pripúšťajú v prípade potreby opakované použitie po sterilizáícii. Vnútorné rozmery čiastiacej komory sú 180 × 100 × 22 mm.

UV-C ručná germicídna lampa - keď chcete zacieliť len na kritické miesta. Stačí vám 10 sekúnd 

Chopte sa ručnej UV-C lampy a ako akčný hrdina vydezinfikujte za pár sekúnd všetky exponované miesta – kľučky dverí, kúpeľňové batérie, volant v aute, pracovné náradie, ovládací panel vo výťahu a pod.  

Je ideálnym riešením tam, kde nepotrebujete plošne dezinfikovať celý priestor (tam použite veľkú UV-C lampu) a nemáte čas ani náladu z nej sťahovať kvety, zvieratá a ďalšie osoby. A zároveň se nechystáte dezinfikovať malý predmet, ktorý by bolo možné zavrieť do UV-C boxu. 

Ručnú lampu môžete použiť prakticky kedykoľvek, nech už chcete dezinfikovať kľučku po každom návštevníkovi vašej kancelárie alebo zničiť baktérie v chladničke. Vydrží v prevádzke až 150 minút a nabíja sa USB-C káblom.  

A čo s UV-C hračkami, keď to celé skončí?

Nebojte, i keď vás k myšlienke na kúpu dezinfekčných prístrojov priviedla súčasná situácia okolo koronavírusu, po jej skončení určite neskončia v kúte. Sami čoskoro zistíte, akí všestranní pomocníci to vlastne sú. Uvádzame len pár ilustračných situácií, kedy vám poslúži i  mimo pandémiu: 

  • Chrípková epidémia je tu každý rok.
  • Okrem vírusov ničia i baktérie, takže sú účinnými  pomocníkmi pri upratovaní , či už je to pri čistení chladničky alebo pravidelnej dezinfekcii kúpeľne (zapnúť tam na 15 minút lampu je skrátka jednoduchšie ako všetky povrchy manuálne čistiť dezinfekčnými prostriedkami).
  • Rovnako tak ničí i pleseň, ocení ich teda každý z nás, komu sa doma očas objaví problém s plesňou okolo okien, na obvodových stenách alebo v pivniciach. 
  • UV-C žiarenie  likviduje i baktérie spôsobujúce zápach. 
  • Spoľahlivo zatočí s roztočmi, vďaka tomu dokážu nesmierne uľahčiť život nielen alergikom. 
  • Rozhodne zastanú veľa práce i pri upratovaní po vašich zvieracích miláčikoch.  

 

A čo ďalšie prístroje pracujúce s ultrafialovým žiarením?  

Zároveň s narastajúcou popularitou dezinfekcie prostredníctvom UV-C žiarenia sa vedú debaty o využití ďalších prístrojov, ktoré produkujú ultrafialové žiarenie, konkrétne solárií. Tu bohužiaľ nemáme úplne pozitívne správy. Žiarenie, ktoré vychádza zo solária, je štandardne typu UV-A a UV-B, z hľadiska dezinfekčných účinkov je teda neúčinné.  Takže ak soláriom disponujete a pôjdete sa opaľovať s mobilným telefónom, síce vám to nijako neuškodí, ale baktériám a vírusom tiež nie.