Na trhu sú zasa falošné nanorúška!

Nie je to tak dávno, čo sa médiami prehnala správa, že vedci z Technickej univerzity v Liberci otestovali niekoľko bežne dostupných typov nanorúšok. Výsledky testov boli tragické, polovica "nanorúšok" totiž žiadny nanomateriál nevidela ani len z rýchlika.  

Depositphotos_340794836_s-2019

Moje nanorúško chráni mňa i teba 

Nanorúška sa v posledných týždňoch stali doslova hitom. Nie je sa čomu čudovať, úspešne totiž popierajú v prvej epidemiologickej vlne toľko zažité porekadlo "moje rúško chráni teba, tvoje rúško chráni mňa" a pri správnom použití chráni obe strany. V porovnaní s respirátormi sú ale výrazne lacnejšie a naviac sa v niektorých z nich i oveľa lepšie dýcha.

Vďaka všetkým týmto výhodám sa z ich výroby a predaja rýchle stal lukratívny byznys a na trhu sa nám začali rojiť pochybné produkty, ktoré sa za nano len vydávajú a ktorých účinnosť je porovnateľná s bežným podomácky ušitým rúškom.

Chcete skutočnú ochranu? Vyberajte si starostlivo a nepozerajte len na cenu 

Falošné nanorúško bez laboratórnych testov bohužiaľ nespoznáme, je možné sa teda poučiť len z predchádzajúcich nezdarov. U potvrdených prípadov sa jedná hlavne o lacné výrobky z Ázie, ktoré ťažia z toho, že u nanorúšok nie je zatiaľ úplne vyriešená ich certifikácia. Tieto výrobky lákajú najmä svojou nízkou cenou a spotrebiteľ tak v dobrej viere často skupuje všetko, čo má v názve "nano".

Čo je české, to je "hezké" :)… a môžete sa na to spoľahnúť 

Pokiaľ by sme si z nezávislých testov, ktoré uskutočnila Technická univerzita v Liberci, mali vziať jednu informáciu, mala by to byť rozhodne tá, že nanorúška od českých výrobcov v testoch jednoznačne obstáli. Zostáva nám teda už len jedno: rozhodnúť sa, ktoré české nanorúška si zaobstaráme.

Víťaz testu

Medzi české nanorúška, ktoré v teste uspeli, patria výrobky značky Spur. Jedná se o ručne šité rúška s nanovláknovou membránou, ktoré sľubujú filtračnú účinnosť 84 %. Skvelé na nich je i to, že sa vyrábajú i vo veľkosti pre deti. Sú veľmi dobre tvarovateľné a vďaka tomu perfektne priliehajú k tvári. Jedno rúško vyjde približne na  2,39 EUR. 

Rolls-Royce medzi rúškami

Mimo testované si pozornosť rozhodne zaslúžia  nanorúška libereckej firmy CUBO, ktoré sú plným právom označované za  Rolls-Royce medzi rúškami. Ich výrobca deklaruje  záchyt 99,9 % vírusov a baktérií. Tieto nanorúška naviac príjemne prekvapia tým, ako dobre sa v nich dýcha (to je zásluhou netkanej textílie, ktorej priedušnosť je 200 l/m2/s). Napriek tomu, že majú filtračnú účinnosť porovnateľnú s respirátorom triedy FFP3, stoja zlomok jeho ceny. U nás ich kúpite v prepočte za 1,80 EUR Kč za kus. Tieto rúška vás ochránia i 12 hodín v kuse a ich kvalitu potvrdzujú certifikáty z Nelson Labs a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv ČR.

 

Pusťte na ne UV žiarenie

Ďalšou nespornou výhodou kvalitných nanorúšok je to, že ich je možné v prípade potreby sterilizovať a použiť opakovane (i keď sú výrobcom rúška spravidla deklarované ako jednorázové). Niektorí výrobcovia nedoporučujú sterilizáciu sprejmi na báze alkoholu, ale všetky nanorúška môžete sterilizovať pomocou UV-C lámp a UV-C boxov. UV-C lampy možno poznáte, ale UV-C box pre vás bude pravdepodobne príjemným prekvapením. Ide o praktické a dostupné zariadenie, ktoré sa vojde napríklad do kabelky a rúško v prípade potreby bezpečne sterilizujete už za 5 minút.  

Rúško vo vrecku nie je najlepší nápad 

Ani tie najkvalitnejšie nanorúška vás neochránia, pokiaľ nebudete dbať na ich správne skladovanie a manipuláciu s nimi. Najčastejšou chybou je ukladanie použitého nanorúška, ktoré si chcete znovu nasadiť (napríklad pri návšteve obchodu a pod.), voľne do vrecka alebo do kabelky. K ich prenášaniu by mal slúžiť špeciálny obal, ktorý je možné dezinfikovať. Ak nie ste fanúšikovia neustáleho šušťania rôznych sáčkov a vrecúšok, doporučujeme špeciálne púzdro s iontami striebra, môžete si vybrať medzi modrou a ružovou  variantou. Tieto púzdra ocenia i rodičia detí školou povinných, ktoré so sebou do školy musia nosiť náhradné rúško v sterilnom obale.  

Chcete tú najlepšiu ochranu? Objednajte si ju tu.